Huawei Mate 10 lite

14. listopadu 2017

Veškerá pozornost kolem společnosti Huawei se aktuálně koncentruje na model Mate 10 Pro, relativně v tichosti ale na náš trh dorazila jiná novinka řady Mate, konkrétně Huawei Mate 10 lite. Telefon nabídne atraktivní design s minimálními rámečky ve vyšší střední třídě, na druhou stranu to ale na trhu nebude mít vůbec jednoduché. Právě obrovský displej a kvalitní konstrukce budou hlavními trumfy tohoto přístroje.

Tento telefon používám už tři týdny a stihl jsem jej poznat velmi dobře. Kov mám zkrátka rád a v tomto směru se mi Huawei Mate 10 lite líbí hodně. Sám mám modrou verzi, hodně zvědav jsem ale na černé provedení (naopak verze Prestige Gold mě na fotografiích příliš neoslovila). Zpracování je velmi precizní, jsem spokojen. Současně ale první prohlídka těla telefonu odhalí jeden kontroverzní prvek, kterým je microUSB konektor. Jsem si vědom toho, že spousta lidí má doma mnoho nabíječek, kabelů a dalšího příslušenství pro tento starší typ konektoru. Ale já už bych tady zkrátka očekával USB typu C a toto řešení mi úplně nesedí (přestože motivaci výrobce chápu). Na zadní straně se nachází dva fotoaparáty, které mírně vystupují nad tělo telefonu. Fotografie z telefonu jsou velmi pěkné, třeba Huawei P10 nebo nejnovější Huawei Mate 10 Pro jsou ale logicky dál. Telefon se v ruce drží velmi jistě a neklouže. Uvnitř telefonu se nachází baterie s kapacitou 3340 mAh. Náročný den telefon zvládne bez problémů, při menší frekvenci používání zvládnete klidně dny dva. Procesor Kirin 659 je doplněn o celé 4 GB operační paměti, radost mám také z interního úložiště s kapacitou 64 GB. Zamrzí ale absence NFC, v dobách rozmachu plateb pomocí mobilního telefonu je to škoda.

Po spuštění telefonu se můžete těšit na Android 7.0 Nougat a uživatelské rozhraní EMUI 5.1. Huawei bohužel nezvládl připravit už na začátek prodeje Android Oreo a EMUI 8.0.0 pro tento model, aktualizace je ale přislíbena a dorazí v příštích měsících. EMUI 8.0.0 skvěle vypadá na modelu Huawei Mate 10 Pro a perfektně se používá, podobný zážitek nás tedy brzy čeká také s modelem Huawei Mate 10 lite. Pokud už jste někdy v minulosti používali některý z modernějších telefonů Huawei, nečekejte žádná výrazná překvapení. Systém je velmi svižný, vzhled prostředí můžete výrazně upravovat pomocí motivů. Výkon procesoru při běžné práci neomezuje, pokud byste ale chtěli spouštět několik náročnějších aplikací současně, můžete se dočkat pomalejších reakcí. EMUI nabízí proti čistému Androidu množství výhod a doplňků, příjemně vás překvapí. O zabezpečení vašich dat se postará čtečka otisků prstů, která se nachází na zadní straně pod fotoaparátem. Je rychlá a spolehlivá, toto má Huawei dobře zvládnuté. Displej má úhlopříčku téměř 6 palců a nabízí rozlišení 2160 x 1080 pixelů. Tento poměr stran nemusí vyhovovat každému, ale sám jsem si na něj zvykl hned. Zajímavostí je, že nad displejem se také nachází dva fotoaparáty, celkem tedy Huawei Mate 10 lite nabízí celkem čtyři fotoaparáty. Pohrát si tak můžete s množství efektů, sám ale toto nevyužívám téměř vůbec, jsem v tomto směru jen běžný uživatel, který chce pořizovat pěkné snímky a třeba selfie skutečně nefandím.

Huawei Mate 10 lite na mě působí jako vhodné doplnění současného portfolia společnosti Huawei a myslím si, že si najde spoustu fanoušků. Můžete namítnout, že třeba Huawei P9 je výkonnější, fotí lépe a má USB typu C. Stejně tak jistě najdete u konkurence telefony za stejnou cenu s větší nabídkou funkcí. Ale nemají tak veliký displej jako Huawei Mate 10 lite a většina také jistě nenabídne kombinaci 4 GB operační paměti a 64 GB interního úložiště. Po aktualizaci na Android 8.0.0 Oreo se navíc telefon posune ještě více kupředu. Osobně třeba nefotím moc často, naopak ale mám rád telefony s velkým displejem a potrpím si na kovovou konstrukci. Proto se mi Huawei Mate 10 lite líbí, navíc jednotlivé barevné verze jsou skutečně krásné. Pokud preferujete menší telefony s menším displejem, pak naopak ale nemá smysl tento model kupovat, na trhu najdete mnoho vhodnějších telefonů pro vás. Ať už od společnosti Huawei nebo od konkurence…

produkt
SmartphonesT-CrowdTrends and Technology
Sdílet
Jozef Cmar

Podobné z T-CROWD blogu