Phillips Hue – hloupé chytré žárovky

25. října 2017

Se zařízeními pro internet věcí (IoT) se roztrhl pytel. Na webu lze dnes běžně nalézt snad všechno, co do domácnosti potřebujete, s možností vzdálené správy a automatizace úkonů. Jednou z prvních sekcí, které doma běžně používáte, jsou žárovky. Konkrétně Phillips Hue se může řadit do top výrobců, kteří na tomto poli chytrých žárovek jsou.

Zatím se o IoT tolik osobně nezajímám. Ne, že bych nehltal články s nápady o tom, co jde a nejde do světa internetu věcí zapojit. Ale mám problém s celkovou bezpečností, současnou využitelností a samozřejmě i cenou jako takovou, protože upřímně Phillips Hue jsou drahé, hodně.

K testování jsem dostal

Celkem jsem tedy dokázal osvítit velkou Ikea lampu v obýváku, lampičku v kuchyni, kde jsem nainstaloval pod nad kuchyňskou linku i pásek, ložnici pomocí lampičky. Pro třetí žárovku jsem nenašel využití.

Instalace jako taková je jednoduchá. Krabičku připojíte na WiFi nebo kabelem k síti. Nainstalujete mobilní aplikaci, zaregistrujete se, postupujete dle instrukcí a za dvě minuty je hotovo. Nyní stačí zapojené zařízení správně nazvat a případně rozřadit do místností. Vše se dělá pomocí mobilní aplikace Hue.

Samotná aplikace jako taková je jednoduchá a ovládání snadné. Žárovky fungují bezchybně, můžete si nastavit intenzitu světla a jeho barevnost. Na každou denní dobu se tedy hodí něco jiného.

Nastavení zapínání a vypínání je dost hloupé. Můžete si nastavit dvě varianty – dle času nebo dle příchodu a odchodu z domu. Tedy když budu konkrétní:

„Na 6:55, když vstávám, si nechám rozsvítit jemné sluneční světlo v ložnici a to samé v kuchyni, přes kterou jdu do koupelny. Nemusím ospalý hledat vypínač a zejména v zimě se při světle vstává o trošku lépe. O deset minut později nechám zapnout i velké světlo v obýváku a ostatní trochu zesílím, abych se mohl ráno připravovat, jakmile přijde z venčení psa. Denně chodím pryč v 8:40, proto nechám v 8:45 vypnout všechna světla. Jakmile se odpoledne po práci přiblížím k domu, nechám zapnout světla na chodbě/kuchyni, abych se mohl převléknout. Jakmile je západ slunce, nechám svítit všechna světla na 40% příjemným hnědým nádechem, který tlumí modré světlo, které je známé tím, že kazí kvalitu spánku.“

Něco podobného byla moje nastavena rutina. Nicméně v případě, že jste potřebovali světlo náhle zesílit nebo zeslabit, museli jste stále u sebe nosit telefon. Který mám doma vždy na stole a nenosím ho všude sebou. To byl velký problém, na který jsem narážel. Toto sice lze řešit například hlasovým ovládáním přes Google Home, ale ne každý jej má a ne všude reaguje na hlas. Dalším řešením by bylo využití chytrého tlačítka Hue tap, které lze libovolně naprogramovat, ale je to dalších 1500 Kč do rozpočtu.

Existují i neoficiální aplikace pro ovládání těchto chytrých zařízení, které mají více možností nastavení zapínání a vypínání než oficiální aplikace, ale věřím, že chybou v této aplikaci nebude moc těžké ovládnout na dálku vaši Phillips domácnost a vaše přístroje se tak mohou stát jednoduše třeba částí Botnet sítě pro DDoS útoky 🙂 Oficiálním vývojářům tedy věřím trochu více, jelikož i po dobu mého testování jsem dostal nějaké updaty.

Je škoda, že se chytré žárovky rovnou nedodávají s nějakými jednoduchými spínači/detektory pohybu, které by v případě, že jsou vypnuté, mohly jednoduše posvítit na cestu i jedinci, který u sebe zrovna nemá chytrý telefon. I ovládání jasu a barvy světel není úplně geniální. Velice často se stávalo, že nastavený režim se mi přepsal jen tím, že jsem listoval v seznamu přednastavených „scenérií“. I když jsem na scenérii neklik, stejně se aktivovala. Bugů a UX nejasností bylo více.

I přes všechny zápory jako cena a nedostatek možností nastavení je to skvělý začátek, ale věřím, že lepší dny chytré žárovky ještě čekají. Tak nějak mám pocit, že se všechno vyvíjí strašně rychle, s chybami a bez konceptu.

philips-hue-9w-a60-e27-(3-bulbs-set-starterkit)_8718696461693-34

hue 2

Screenshot_20171004-201745

Screenshot_20171004-201751

produkt
PříslušenstvíTrends and Technology
Sdílet
David Král

Podobné z T-CROWD blogu