Samsung Gear S3 Classic je nevyužitá příležitost

23. září 2017

Není tomu tak dávno, co jsem měl půjčený chytrý náramek od Samsungu. Čekal jsem tedy od těchto elegantních hodinek hodně, ale bohužel přišlo zase veliké zklamání. Zejména z toho důvodu, že hodinky mají veliký potenciál, který zabíjí vývojáři Samsungu uzavřeným „ekosystémem“ a nedotaženými funkcemi. Zkrátka používají asi jen půlku mozku, jinak si to nedokážu vysvětlit.

Začnu ale od začátku, hodinky jsou krásné. Elegance z nich srší už po otevření krabičky. Černý kožený pásek ve spojení se stříbrným tělem vypadá opravdu úžasně. Displej je krásně čitelný a září barvami. Nicméně pásek jako takový je na můj vkus moc tvrdý a jelikož mám hodně úzké zápěstí, mám mezi nimi a rukou docela velkou mezeru, což je zaprvé nehezké a zadruhé nepříjemné. Třeba takový řemínek Huawei Watch je mnohem příjemnější všemi směry.

reminek

Prostředí hodinek je intuitivní a neměl jsem téměř s ničím problém. Hned člověk ví, kde je nastavení, jak získá notifikace a jak s nimi pracovat. Nicméně možná je chyba opravdu jen ve mne, ale asi hodinu mi trvalo zjistit, že stříbrnou korunkou okolo hodinek se dá otáčet, čímž se roluje v možnostech různého nastavení a skáče mezi aplikacemi. Je to docela fikané, ale hodně mě štvalo to, že jsem musel vždy použít druhou ruku (na jedné mám hodinky a druhou je ovládám). Což mi přijde dost nešikovné. Představte si, že jedete třeba tramvají, jednou rukou se držíte a najednou vám přijde několik notifikací a chcete se na všechny podívat. Musíte použít druhou ruku, abyste otočili korunkou, jinak se v nich nedá listovat. Třeba takové hodinky Moto jsou v tomhle o galaxii dál. pohybová gesta zatřepáním ruky nahoru/dolu je dost návykové a hlavně řeší přesně tento problém. Pro základní ovládání nabídky a rolování v možnostech nepotřebujete další ruku. Přeci nebudete vždy používat obě ruce k tomu, abyste si něco přečetli na hodinkách?! Nechápu, že na tohle nikdo nemyslel.

Další problém jsem měl s ekosystémem Samsungu. Jak jsem napsal v některém z předchozích článků, Samsung si hraje tak trochu na Apple a myslí si, že si uživatele zabarikáduje ve svém „S whatever“ systému. Pokud chcete s hodinkami sportovat, potřebujete S Health. Pokud si chcete statistiky přenášet do nějakých „profesionálních“ nástrojů, kde máte léta statistik, máte smůlu! Co jsem tak zjišťoval, v podstatě neexistuje žádná možnost jak přenášet jednoduše data, která hodinkami nahrajete někam dále, abyste měli vše na jednom místě, prostě musíte používat S Health a třeba se zblázněte.

Co je fajn, tak hodinky obsahují spoustu senzorů a dokáží zaznamenat například vystoupaná patra nebo samy poznají kdy zrovna sportujete. Což jako nápad je fajn věc, ale to by mi moji rychlejší chůzi do práce nesměli hodinky vždy detekovat jako běh. Nastavit například minimální kadenci pro detekování, aby se tohle nestávalo, nelze. PROČ NE? Stejně tak jsem obdivoval detekci sezení a upomínky, abych se protáhl, rovnou mi to ukázalo konkrétní cvik, který to detekovalo (propletení prstů obou rukou, natažení paží a otáčení trupem). Super! Ale znovu, umí to jen jednu věc stále dokola. PROČ? Co takhle nabídnou protažení i ostatních partií těla. Je to zkrátka všechno takové nedodělané, nikdo se nad tím hlouběji nezamyslel a v samé podstatě hodinky jsou jen lákadlo na něco, co pořádně nefunguje a nelze si to pořádně přizpůsobit.

Myslím si, že budoucnost je právě v personalizaci. Možnosti nastavení produktu přesně pro mé potřeby. Jedině poté, co budou zařízení schopné reagovat na můj život a mé zvyky, je přijmu za své a stanou se opravdovým pomocníkem. Do doby, kdy budou různé chytré věcičky jen generovat obecná data, snímat něco, aniž bych si jej mohl nastavit, aby kolekce dat probíhala přesněji, stále zůstanou jen hloupou drahou hračkou, která pobaví, ale reálně moc nepomůže.

 

produkt
Wearables
Sdílet
David Král