Rok s Galaxy S7: S žádným telefonem jsem zatím nebyl spokojenější

3. září 2017

Koncem srpna jsem si uvědomil, že už je to vlastně rok, co jsem si jako svůj další telefon vybral Samsung Galaxy S7. Pokud správně počítám, je to pravděpodobně už můj patnáctý telefon v pořadí, ale zároveň první Samsung. Když tedy neberu v potaz kousky zapůjčené třeba právě přes T-Crowd.

I po roce používání je zřejmé, že loňská vlajková loď byla pro jihokorejského výrobce tou pravou trefou do černého a ani letos není na trhu příliš mnoho alternativ, kterými by dávalo smysl ji nahradit. Rozhodl jsem se tedy sepsat krátký výčet věcí, které mi na S7 vyhovují a také těch, které mohl Samsung řešit trochu jinak a lépe.

Je to už rok, co jsem si pořídil #GalaxyS7. Nebudu zastírat, že má své chyby, ale zatím jsem s žádným telefonem nebyl spokojenější 📱

@peroutka

Co mi na něm vyhovuje?

Začněme tedy pozitivy, kterých je samozřejmě více, jinak by tento článek asi byl koncipován trochu jinak.

Bezdrátové nabíjení

Je až zarážející, že ani po takové době, co s ním přišla Nokia Lumia 920 se mezi mobilními telefony nejedná o naprostý standard. Příjemnější způsob nabíjení elektroniky byste totiž v současnosti hledali opravdu stěží. Stačí přijít domů nebo do práce, odložit telefon na podložku a o nic víc se nestarat. Už žádné hledání zapadlého kabelu za stolem nebo večerní trefování se do konektoru. Prostě jen stačí telefon položit, podložka se rozsvítí a vy víte, že nic dalšího řešit nemusíte. Po roce mohu opravdu jen konstatovat, že bych si telefon bez jeho podpory už nekoupil.

Voděodolnost

Na voděodolnost jsem si rychle zvykl už v době, kdy jsem si pořídil první Sony Xperii. Dlouho se touto výsadou mohly v Evropě chlubit právě jen telefony tohoto japonského výrobce a je dobře, že se už dnes mezi telefony střední a vyšší třídy objevuje častěji. Nemuset se o telefon strachovat v prudkém lijáku nebo ho v případě ušpinění nechat chvíli pod proudem vody je vážně praktické.

Design a zpracování

Galaxy S7 tvoří kovový rámeček a sklo po obou stranách. Pokud jste už četli nějaké moje hodnocení telefonů, tak pravděpodobně víte, že mám tento typ konstrukce nejraději. Mimo jiné proto, že na zádech telefonu nemusejí být žádné předěly antén. Zkrátka a jednoduše, design S7 se mi i po roce stále líbí. Vzhled ale není všechno a důležitá je i kvalita zpracování a ergonomie. Naštěstí i v tomto ohledu inženýři Samsungu odvedli dobrou práci, zpracování je příkladné a díky zakřivení skel na zadní straně telefon i skvěle padne do ruky.

Samsung Galaxy S7

Samsung Galaxy S7; Zdroj: androidcentral.com

Always On displej

Always On displej je něco, co před deseti lety bylo u mobilních telefonů naprosto běžné, ale po nástupu iPhonu a dalších smartphonů bohužel postupně skoro vymizelo. Proto je dobře, že se tato funkce v posledních letech opět vrací na scénu. Možnost ověřit zmeškané notifikace nebo čas krátkým pohledem na telefon ležící třeba na pracovním stole je zkrátka užitečná. Dokáže výrazně zkrátit čas, za který si zmeškaných zpráv či událostí všimnete, a to bez nutnosti neustále ručně rozsvěcet displej.

Platby přes NFC

Platby přes NFC sice nejsou něco, kvůli čemu byste si nutně museli kupovat Galaxy S7, přesto by byla škola je nezmínit, protože je využívám skoro každý den. Stačí nainstalovat aplikaci Mobilní banka od KB nebo NaNákupy od ČSOB a po prvotním nastavení už můžete v obchodech platit telefonem stejně jako bezkontaktní kartou. Je to návykové, pohodlné a rychle se na to zvyká. Jedná se rozhodně o jednu z věcí, kvůli které nehrozí, že bych se v nejbližších měsících či letech vrátil k iOS, kde vstup Apple Pay na český trh je stále v nedohlednu.

Fotoaparát

Přestože byl Galaxy S7 představen před téměř rokem a půl, jeho fotoaparát stále podle žebříčku DxOMark patří mezi ty nejlepší, které v mobilních telefonech můžete nalézt. Proto asi nemá cenu ani dodávat, že focení s tímto telefonem je radost a ve většině případů se mu podaří vykouzlit vážně vydařené snímky. Aplikace je navíc přehledná a nabízí jak vydařenou automatiku, tak propracovaný profesionální režim. Na své si tedy přijde každý.

Sluchátkový jack

Říkejte si co chcete, ale odstranění sluchátkového jacku z některých telefonů je jedno z nejvíce protiuživatelských rozhodnutí poslední doby a je dobře, že Samsung k němu ani u svých nejnovějších modelů nepřistoupil. Neexistují pro něj totiž žádné jiné důvody, než snaha výrobců ušetřit a vytřískat ze svých zákazníků další peníze nákupem nových sluchátek nebo redukcí. Můj názor je, že když už odebírám starší řešení, mělo by ho nahrazovat řešení jednoznačně lepší. A o tom v tomto případě zkrátka přesvědčený nejsem.

Sluchátka s USB-C nebo Lightning konektorem jsou kvalitativně srovnatelná s těmi klasickými. Jsou jen dražší a bez možnosti je připojit k čemukoli jinému. Bezdrátová sluchátka zase sráží výdrž baterie, nutnost hlídat její kapacitu a přeci jen stále horší kvalita zvuku. Za zmínku také stojí podstatně vyšší cena oproti srovnatelným drátovým.

Schémata

Schémata jsou již docela běžnou součástí nadstaveb nad Androidem mnoha výrobců. Samsung ale jejich podporu dotáhl o trochu dál než například Huawei. Neovlivňují tedy pouze launcher, ale také prostředí výchozích aplikací pro volání, kontakty, zprávy, nastavení a podobně. Vzhledem k tomu, že ve výchozím nastavení je prostředí telefonů od Samsungu po vzoru iOS až přehnaně bílé, jedná se alespoň pro mě o důležitou funkci. Velmi jsem si oblíbil schéma Material Design, které více využívá tmavých prvků a přibližuje prostředí systému čistému Androidu.

Prostředí systému; Zdroj: vlastní zpracování

Co mi na něm nejvíc vadí?

Vše ale samozřejmě není tak růžové (nebo magentové? 🙂 ), jak by se po přečtení výše uvedených řádků mohlo zdát. Ani Galaxy S7 není dokonalý telefon a rozhodně se najde několik věcí, které je možné mu vytknout.

Aktualizace

Pravděpodobně nejhorší vlastností telefonů od Samsungu je nezvládnutý systém aktualizací. To, že se někde dočtete, že se pro váš model začíná uvolňovat nová verze Androidu ještě pár měsíců nemusí vůbec nic znamenat. Pro každou zemi totiž Samsung připravuje hned několik verzí firmwaru. Jen pro Českou republiku jsou to hned čtyři. Jedna pro verzi z volného trhu, druhá pro T-Mobile, třetí pro O2 a čtvrtá pro Vodafone. Problém je v tom, že třeba mezi vypuštěním verze pro O2 a pro volný trh existuje prodleva klidně i několik měsíců. K tomu došlo kupříkladu začátkem letošního roku, kdy se Android 7 objevil na S7 z distribuce O2 v polovině ledna, ale verze z volného trhu se dočkala až v březnu. V průběhu roku se už sice prodlevy snížily, pořád se ale nezřídkakdy jedná i o několik týdnů a celý aktualizační proces se neuvěřitelně vleče. Poté se ani nelze divit, že nejvyšší verzí Androidu v telefonech od Samsungu je k dnešnímu dni 7.0 ze srpna 2016.

Hardwarové domovské tlačítko

Už v dobách, kdy jsem používal iPhone jsem nebyl moc velkým příznivcem jeho hardwarového domovského tlačítka. Když telefon ovládám téměř výhradně lehkými dotyky a posuny, nutnost něco reálně stisknout mi vždy přišla trochu zvláštní. Navíc se obvykle také jednalo o jednu z nejvíce poruchových součástek a třeba právě iPhone jsem kvůli problémům s home buttonem reklamoval hned dvakrát. U Galaxy S7 jsem zatím podobný problém neměl, ale stejně bych byl raději, kdyby už u tohoto modelu Samsung využil čistě senzorová tlačítka nebo tlačítka na displeji, které se objevily až u letošních modelů.

Čtečka otisků

S domovským tlačítkem souvisí ještě čtečka otisků. Nebylo by fér říct, že je vyloženě špatná, ale v porovnání třeba se čtečkami, které ve svých zařízeních používá Huawei je zkrátka citelně méně rychlá a přesná. Zamrzí také, že nativně nepodporuje gesta (třeba pro stažení horní lišty) a bez rozsvíceného displeje nedokáže telefon po přiložení prstu ani probudit a odemknout.

Vystouplá čočka fotoaparátu

Jestli jsem na něco u dnešních telefonů vyloženě alergický, jsou to vystouplé čočky fotoaparátu. V případě Galaxy S7 naštěstí výstupek není příliš výrazný a vzhledem k umístění uprostřed zad se telefon při položení na rovný povrch ani nijak nekývá, přesto bych uvítal, kdyby byl fotoaparát do těla telefonu zcela zapuštěn a nekazil jinak vydařený design telefonu.

Jaké jsou alternativy?

Myslím, že i přes výše uvedené řádky je zřejmé, že se Samsung Galaxy S7 jako celek povedl a možných alternativ ani v roce 2017 skutečně není mnoho. Loňské iPhony nemá příliš cenu zmiňovat. Chybějící bezdrátové nabíjení, jack, placení přes NFC (v Česku) či Always On displej je rovnou diskvalifikují. To telefony od Huawei jsou sice kvalitně zpracované, je opravdu radost se na ně dívat a držet je v ruce. Bohužel se ale stále bojí vody, notifikace na vypnutém displeji také neukáží a cizí jim je i bezdrátové nabíjení. Telefony od Sony se sice vody neobávají už mnoho let, ale bezdrátové nabíjení a Always On japonský výrobce stále ignoruje a nic na tom nezměnila ani nejnovější Xperia XZ1.

Takto bych mohl pokračovat ještě docela dlouho, ale řekl bych, že lepší bude rovnou přejít k modelům, které se domnívám, že by moji S7 nahradit dokázaly. Nejlépe by to nečekaně zvládl letošní Samsung Galaxy S8. Nabízí vše, co loňská generace a navíc k tomu přidává krásný displej přes značnou část přední strany. Podobně je na tom i novější Samsung Galaxy Note8. I u něho se nedostatky hledají opravdu obtížně.

Ještě před pár dny to vypadalo, že se žádný zástupce jiného výrobce do výčtu ani nedostane, ale nakonec se jeden našel. Jedná se o čerstvě představené LG V30. Zdá se, že LG konečně pochopilo, že bezdrátové nabíjení nemusí zůstat jen bonusovou funkcí pro americký trh a také vycentrovaný bezrámečkový displej působí u V30 podstatně lépe než u staršího modelu G6. Pokud bych tedy v současnosti chtěl od korejských tří hvězd odejít, nejnovější LG by pravděpodobně bylo jasnou volbou.

Přiznejme si ale, že takový krok by nebyl v nejbližší době příliš racionální. Až na větší displeje roztažené přes celou přední stranu a vyšší výkon toho letošní vlajkové lodě příliš navíc nenabízejí. Myslím, že rok 2017 spolu s S7 ještě uzavřeme a hledání nástupce bude aktuální spíše až v průběhu příštího roku.

Zdroj coveru: androidauthority.com

produkt
SmartphonesT-Crowd
Sdílet
Ondřej Peroutka