Alcatel Idol 4 Pro aneb má Windows ještě šanci?

24. srpna 2017

Světu mobilních telefonů s obrovským náskokem dominují dva operační systémy. Google právě představil nový Android 8.0, Apple pak dlouhodobě vylepšuje operační systém iOS. Pokus společnosti Microsoft proniknout do oblasti chytrých telefonů skončil neúspěchem, i tak se ale občas objeví nový přístroj, který na Windows spoléhá. Jako třeba Alcatel Idol 4 Pro, na který se dnes podíváme.

Vzhledově se jedná o nádherný přístroj, jak výběrem barev, tak z pohledu materiálů. Kombinace černé a zlaté barvy je velmi dobře zvolena, jedná se pravděpodobně o nejkrásnější telefon s operačním systémem Windows, jaký se kdy prodával. Kombinace skla a kovu jednak vypadá skvěle, jednak však zajišťuje odolnost, kovový rám je extrémně pevný a telefon snese i méně šetrné zacházení. Dokud telefon nezačnete používat, hodí se do vitríny jako klenot. Estetika zde však zvítězila nad funkčností, a tak se na zadní skleněné straně drží otisky prstů a občas se objeví i drobný škrábanec. Člověk si na to zvykne, respektive po nějakém čase to začne ignorovat. Většinu přední strany zabírá AMOLED displej s úhlopříčkou 5,5 palce, který nabízí vysoké rozlišení 2560 x 1440 pixelů. Obraz je velmi jemný a ostrý, chválím i pozorovací úhly. Zadní stranu okupuje fotoaparát s rozlišením 21 megapixelů, jehož snímky považuji za velmi dobré (nikoliv však výborné). Nechybí ani čtečka otisků prstů. Nabíjení probíhá skrze USB konektor typu C, což je jediné správné a moderní řešení. Uvnitř telefonu se nachází baterie s kapacitou 3000 mAh, přes kvalitní materiály a veliký displej je ale hmotnost telefonu příjemných 152 gramů. Přístroj je navíc velmi tenký, výrobce se dostal těsně pod hranici sedmi milimetrů. Prohlídku přední strany zakončíme informací o fotoaparátu nad displejem, který má rozlišení 8 megapixelů. Celkově ale konstrukci a design chválím, pokud totiž srovnám vzhled s telefony Nokia Lumia (později Microsoft Lumia), tak je to obrovský rozdíl.

DSC_0487

Po spuštění telefonu vás přivítá operační systém Windows 10. Reakce telefonu jsou na vysoké úrovni, přesto občas k drobnému zpomalení dojde. Pokud se podíváme na specifikace, rychlé reakce nejsou překvapením. Srdcem telefonu je výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 820, který už ale v roce 2017 není tím nejvýkonnějším a nejlepším na trhu. Potěší celé 4 GB operační paměti a také interní úložiště s kapacitou 64 GB. Tuto paměť můžeme dále rozšířit pomocí paměťových karet. Windows 10 v telefonech vypadá stále stejně a přiznám se, že osobně se mi toto prostředí nelíbí. Preferuji sice funkčnost, ale u takto drahého telefonu už očekávám, že se mi zařízení bude líbit po všech stránkách, tedy včetně uživatelského rozhraní. Už po prvním spuštění nabízí telefon komplexní sadu aplikací, problém však může nastat, pokud si budete chtít stáhnout další aplikace, je jich totiž málo. Sice sám nepotřebuji mít v telefonu stovky aplikací, ale současný výběr je zkrátka slabý i pro mě. Nové aplikace téměř nevznikají (a vývojářům se nedivím), o hrách ani nemluvě. Kontrastem je v tomto směru zajímavě fungující funkce Continuum, která promění váš telefon v počítač. Zní to zajímavě, ale osobně pro tuto funkci nemám žádné využití. Naopak absence aplikací omezuje možnosti využití telefonu na sto procent. Přitom ve výbavě nechybí téměř nic, telefon nabízí LTE, GPS, WiFi nebo FM rádio.

DSC_0479

Alcatel Idol 4 Pro jsem měl možnost používat několik týdnů. Ačkoliv chod telefonu nebyl vždy na sto procent plynulý, jsem v tomto směru spokojen. Telefon poskytuje pro většinu úkolů velký výkon a díky spoustě operační paměti nemá problémy ani se stabilitou. Kovový rám je výborná věc, telefon se pohodlně drží a skutečně zvládne i méně šetrné zacházení. Pokud bych si na něj však nedával tolik pozor, rozhodně bych zadní stranu poškrábal. Tady určitě doporučuji pouzdro nebo ochrannou samolepku od Skinzone (motiv černého karbonu by mohl na tomto přístroji vypadat úžasně). Na operační systém jsem si nezvykl a prostor na trhu zkrátka nemá. Sám sebe nepovažuji za náročného uživatele z pohledu aplikací, v telefonu jich mám kolem dvaceti, ani ty však nejsou pro telefony s Windows dostupné. Situaci hezky ilustruje oblast bankovních aplikací – každá nová aplikace se vytvoří pro Android a iOS, Windows se ovšem ignoruje, jelikož jeho podíl je minimální a náklady na vývoj se tak nikdy nevrátí. Za současné situace zkrátka Windows v mobilních telefonech nemají žádnou šanci a pokud by se situace měla změnit, zabere to spoustu let a výsledek je stejně nejistý. Jsem rád, že se najde výrobce, který se nebojí experimentovat. Ale za těch 15 tisíc korun už si můžete koupit skvěle fungující telefon s Androidem, který bude mít minimálně stejně dobré specifikace. Funkce Continuum je sice zajímavá, nicméně uživatel od telefonu stejně očekává především věci, které telefony s jinými operačními systémy bez problémů zvládnou. Až bude Windows zvládat perfektně toto, pak může nahradit počítač. Do té doby nemám nad čím přemýšlet a zůstávám věrný Androidu.

DSC_0481

Situaci modelu Alcatel Idol 4 Pro navíc zdatně komplikuje i samotný výrobce. Ten totiž nabízí velmi dobře vybavené telefony s operačním systémem Android a při přímém srovnání nabízí mnohem zajímavější poměr cena/výkon. Stačí se podívat na model Alcatel Idol 4S, který jsem měl také možnost v minulosti vyzkoušet. Z pohledu konstrukce a displeje se jedná o identický model, nenabízí ale čtečku otisků prstů, má slabší procesor a menší kapacitu vnitřního úložiště, menší je i operační paměť… přesto se jedná o skvěle vybavený a především velmi rychlý přístroj (moderní procesor Qualcomm, 32 GB interního úložiště, 3 GB operační paměti). Díky Androidu do něj můžete stahovat spousty aplikací, součástí základního balení jsou brýle pro virtuální realitu a výborná sluchátka. Telefon navíc nestojí 15 tisíc korun, je dokonce o celých 6 tisíc korun levnější a připlácet takovou částku za operační systém Windows mi nedává smysl. Pokud tedy Windows v telefonech milujete, AlcateL Idol 4 Pro je výborně vybavený a bude se vám líbit. V opačném případě najdete na trhu spoustu zajímavějších telefonů, které vám budou sloužit lépe.

produkt
SmartphonesT-CrowdT-Mobile
Sdílet
Jozef Cmar

Podobné z T-CROWD blogu