iPhone SE – návrat do miniaturní minulosti

19. listopadu 2016

Musím se přiznat, že když jsem přebíral iPhone SE na test #tcrowd, tak jsem ani moc nedoufal, že bych dokázal tento přístroj aktivně používat. Přišel mi až příliš malý, titěrně neovladatelný. Ovšem jaké bylo mé překvapení….

Začneme ovšem popořadě. Sám rozhodně nejsem fanoušek produktů značky Apple. Řekl bych, že jejich zařízení respektuji, mají své nesporné kvality, které jim nelze upřít. Výborná optimalizace kompletního systému, který i po měsících šlape jak hodinky. Nebo práce s baterií je také famózní – iOS je a vždy bude úsporný. Na druhou stranu ta přísná striktní pravidla, ty mantinely systému, které brání větší seberealizaci v prostředí iOS dělá telefon pro mě až příliš nudným. Ano všechno spolehlivě funguje a leckdo může namítnout, že o to tady přece jde. Ovšem já rád změnu a větší personalizaci systému a tak přece jen více tíhnu ke konkurenčnímu Androidu. Ale právě ta změna, ta zvědavost i mne občas zavane do firmy s nakousnutým jablíčkem v logu.

20161110_084138  20161110_084142

Sám jsem začal svou iOS pouť před pár lety s iPhone 5, designově moc povedený kousek, kovový, tvarově neskutečně pohledný. No neodolal jsem a cca rok jej aktivně používal. Bohužel tento model ještě neměl baterii takové kvality, abych s telefonem vydržel celý den. A tak jsem se ,,vrátil“ až s příchodem zcela přepracovaného modelu iPhone 6. Zde jsem zvolil variantu s pluskem na konci. Celý rok ve společnosti tohoto modelu mu nebylo defacto co vytknout. Nicméně po roce zase přišla nuda, ponorka, kterou jsem nebyl schopen zkousnout. Ba co víc následně přišel iPhone 6S a nyní iPhone 7, po pravidelně periodě zcela stejné a teď již doslova škaredé telefony. Rozdílů minimum, ceny ovšem astronomické. Ovšem uznávám, Apple si to může dovolit, fanoušci přimhouří oko, zamilovaně hledí na svůj stále stejný leč nový iPhone a život jde dál :).

sdr

No, ale mezitím jak šel čas se objevil ještě jeden model a to iPhone SE, jakýsi menší bráška ostatních dvou modelů. Přístroj co se nenápadně narodil a jakoby z oka vypadl iPhonu 5. Takže jsem byl zvědav jaké bude naše testovací seznámení.

Dnešní trend ,,lopat“, tedy obrovských přístrojů od pěti palců nahoru je skvělá partie na konzumaci internetového obsahu. Máme u sebe telefon s velkým displejem, který nám umožní lépe přijímat zprávy, e-maily, pracovat s vlastním obsahem uloženým na cloudových uložištích. Výrobci pomale přecházejí na šestipalcové obrazovky a my marně vzpomínáme jaké to bylo s telefonem , který měl velikost nějakých čtyř palců. Ihned také vyvěrá na povrch otázka: Nebude ten displej až příliš malý, titěrný, lze na tom obstojně ještě něco napsat? A tak díky za test modelu iPhone SE, mohl jsem si to opět vyzkoušet, opět vzpomenout na staré časy miniaturních mobilních telefonů.

sdr

Sranda je, že první dny jsem se bál do ,,SÉčka“ vloži hlavní SIM a na konci testování ji zase nechci vyjmout. Ten telefon mi dovolil zavzpomínat na staré dobré časy, kdy jsme běžně nosili telefon v přední kapse u kalhot, mohli si s telefonem sednout a vůbec jsme o něm nevěděli. Ten pocit nemá chybu a celou dobu testování jsem si to moc užíval. Nakonec i psaní na menším displeji nebylo tak zlé, člověk si rychle zvykne. Uznávám, že na delší užívání, čtení článků, sledování videí nebo focení na malém displeji to není to pravé ořechové, ale pravda čekal bych to horší. Překvapila mě i baterka, s telefonem jsem se pravidelně dočkal večera. Holt malý displej si tolik nevezme jak u modelů s vyšší uhlopříčkou.

sdr

Marně tak hledám nějaká negativa. Snad jen to focení, zde menší displej mírně omezuje, stejně tak při následné editaci fotografií. Ovšem kvalita fotografií pro mé potřeby plně dostačuje, nemám námitek. Nakonec i to železo, které Apple použil je bezkonkurenční v kategorií mobilů s tak malou uhlopříčkou. Kupodivu i na Apple CarPlay, systém, který v omezené míře pracuje na displeji ve vašem vozidle jsem si nějak zvykl.

A tak najednou mi na konci testu zůstává takový zvláštní pocit, iPhone SE se mi dostal pod kůži a to i přesto, že systém je až tím druhým vzadu. Malý iPhone mi bude chybět a musím se smát, že nyní zase řeším pocit jak moc se mi nechce vracet SIM do obrovské neskladné obludy s názvem Samsung S7 Edge :).

produkt
SmartphonesT-Crowd
Sdílet
Martin Vagner