Samsung Galaxy S7 edge: K dokonalosti chybí málo

31. července 2016

V druhé polovině července jsem se pustil do testování poslední vlajkové lodi od Samsungu. Konkrétně se jednalo o model Galaxy S7 edge. Hardware i design patří k tomu nejlepšímu, co je dnes možné sehnat, což naznačuje také vyšší cena. Nic ale není dokonalé a vždy se najde něco, co by se dalo ještě trochu vylepšit. Ani es sedmička není v tomto výjimkou. Na čem by tedy jihokorejské tři hvězdy měly ještě trochu zapracovat?

Hardware a design

S7 je placka tvořená převážně kovovým rámem a tvrzenými skly na obou stranách. Zadní sklo je pro lepší držení po okrajích mírně zahrnuté a v případě testované varianty edge to samé platí i o tom předním, pod kterým se skrývá rovněž zahnutý 5,5″ Quad HD Super AMOLED displej (2560 x 1440 px, 577 ppi). Působí to velmi efektně a telefon vypadá opravdu neobyčejně. Praktické využití je ale minimální, naopak to spíše vede k častějším nechtěným dotykům po stranách. Určitě je ale zahnutí hran rozumnější než prohnutí celého displeje, s čímž dříve experimentovalo LG u svých modelů Flex. Je tedy na zvážení každého, zda si je kvůli této vychytávce ochoten připlatit oproti základní verzi.

V Soulu by to asi nepochopili, ale ve mně slovíčko „edge“ pořád spíše než hranu evokuje něco nepříjemného a pomalého.

– @peroutka –

Velkým kladem telefonu je nepochybně ta skutečnost, že i přes svůj prémiový vzhled jsou obě verze odolné vůči vodě a prachu dle certifikace IP68. Procházka v dešti nebo koupel ve vaně by mu tedy ublížit neměly.

Samsung Galaxy S7 edge, Zdroj: Samsung.com

Samsung Galaxy S7 edge, Zdroj: Samsung.com

Na přední straně se dále nacházejí dvě senzorová tlačítka a hardwarové domovské tlačítko se čtečkou otisků prstů. K tlačítkům a čtečce se vztahují asi moje největší výhrady. Prvně vůbec nepatřím mezi příznivce hardwarových tlačítek, proto by podle mého názoru Samsung udělal lépe, kdyby sáhl čistě po senzorech, popřípadě virtuální liště na displeji. Alespoň by nebylo nutné zvykat si na to, že na domovské tlačítko je třeba vyvíjet větší tlak než na ta zbývající a na displej. Přiznávám ale, že tohle je hodně individuální a někomu Samsungem použité řešení naopak může vyhovovat.

Zato čtečka otisků prstů už je jednoznačně nejslabší částí celého přístroje. Z iPhonu nebo Xperie X Performance jsem zvyklý, že tlačítko stačí pouze stisknout nasnímaným prstem a telefon je odemčený. To se u Galaxy S7 edge podaří spíše výjimečně. Jistější je telefon stiskem domovského tlačítka nejprve probudit, odendat prst a znovu ho přiložit, protože pokud čtečka prst napoprvé správně neidentifikuje, což se bohužel stává docela často, pokus o načtení bez opětovného přiložení prstu již nezopakuje. To u telefonu za více než dvacet tisíc korun není zrovna ideální. Podstatně lepší výsledky podává i čtečka v Huawei P9, která se sice nachází na zádech, ale zato stačí prst pouze přiložit a telefon je odemčený bez toho, aniž by bylo třeba cokoli mačkat.

Fotoaparát

Na zadní straně se nachází mírně vystouplá čočka fotoaparátu, blesk a měřič tepu. Je škoda, že se inženýrům v Samsungu nepodařilo čočku úplně zarovnat s povrchem a přibližně o půl milimetru ze skleněných zad vystupuje. Alespoň je ale umístěna uprostřed, takže se telefon při položení na rovný povrch nijak nekývá.

Samsung Galaxy S7 edge, Zdroj: Samsung.com

Samsung Galaxy S7 edge, Zdroj: Samsung.com

Fotoaparát samotný už patří k tomu nejlepšímu, co je dnes možné ve smartphonech najít. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu (OIS), vydařená automatika s automatickou volbou HDR, ale i pokročilé možnosti manuálního nastavení. V testu, který prováděla společnost DxO získal Galaxy S7 edge 88 bodů a s HTC 10 a Xperií X Performance se dělí o první místo.

Snímky ze Samsungu Galaxy S7 edge, Zdroj: Vlastní zpracování

Nabíjení

Osobně mě velmi potěšilo, že pod skleněnými zády se nenachází pouze baterie a hardware, ale také cívka pro bezdrátové dobíjení. Kdo měl jednou telefon vybavený touto technologií jistě potvrdí, že s pohodlnějším způsobem nabíjení elektroniky zatím nikdo nepřišel. Po příchodu domů nebo do práce stačí telefon jednoduše položit na polštářek či podložku a telefon si z ní za okamžik začne sám nasávat energii. Na každodenní hledání kabelu zapadlého za stolem můžete tedy konečně zapomenout.

Možnost nabíjení kabelem ale samozřejmě zůstala zachována, a protože Galaxy S7 edge stále obsahuje sice starší, ale pořád nejrozšířenější konektor microUSB, pravděpodobně nebudete mít problém mimo dosah bezdrátové nabíječky nějaký kompatibilní kabel najít nebo si půjčit. Což je něco, co se o novějším konektoru USB-C zatím říct rozhodně nedá.

Software

Galaxy S7 edge pohání zatím poslední verzi operačního systému Android 6.0.1, která je překrytá firemní nadstavbou TouchWiz. Nikdy jsem nepatřil mezi velké příznivce této nadstavby, ale po nějakém čase s Huawei P9 a jeho EMUI už nepatřím ani mezi její zaryté odpůrce. Potěší totiž alespoň to, že se Samsung snaží jít vlastní cestou a na rozdíl od Huawei se nejedná jen o další klon iOSu. Pryč je naštěstí také doba, kdy telefony neúměrně zatěžovala. Dnes už je vše rychlé a plynulé, jak by se na telefon s osmijádrovým procesorem a 4 GB RAM slušelo.

Stejně jako ostatní výrobci, také Samsung své modely vybavuje některými zajímavými funkcemi. Sice mezi ně bohužel stále nepatří probuzení a uspání poklepáním na displej nebo přijetí hovoru přiložením k uchu, ale jako bývalý uživatel Lumií s mobilními Windows velmi oceňuji novinku Always On, která je vlastně takovou obdobou Glance Screen. Always On dokáže na vypnuté obrazovce ukázat hodiny i některé další informace a díky AMOLED displeji to má minimální vliv na výdrž baterie. Kvalit Glance Screenu sice zatím ještě nedosahuje a nedokáže zobrazit třeba zmeškané notifikace aplikací 3. stran (o těch informuje pouze LED dioda), ale určitě je to dobrý začátek.

Prostředí TouchWiz, Zdroj: Vlastní zpracování

Prostředí TouchWiz, Zdroj: Vlastní zpracování

Za zmínku jistě také stojí možnost upravit si prostředí TouchWiz prostřednictvím schémat a to poměrně do hloubky. Schémata neupravují pouze prostředí launcheru, ale také většinu výchozích aplikací včetně Telefonu, Zpráv, Nastavení či notifikačního centra. Instalací vhodného schématu tedy není velký problém vrátit do systému mnoho prvků Material designu, které jinak to výchozí překrývá.

Prostředí TouchWiz se schématem Material Design, Zdroj: Vlastní zpracování

Prostředí TouchWiz se schématem Material Design, Zdroj: Vlastní zpracování

Výhody

 • Design a zpracování
 • Displej
 • Fotoaparát
 • Voděodolnost
 • Bezdrátové dobíjení
 • Funkce Always On
 • Slot na paměťové karty

Nevýhody

 • Nespolehlivá čtečka otisků prstů
 • Stále vystouplá čočka fotoaparátu
 • Hardwarové domovské tlačítko
 • Cena

Shrnutí

Jak již bylo řečeno v úvodu, nic není dokonalé a platí to i v případě Samsungu Galaxy S7 edge. Problémem tohoto telefonu je ale akorát to, že je už tak dobrý, že vyniknou i drobné nedostatky, kterých by si u jiného modelu pravděpodobně nikdo nevšiml. Pokud tedy pro vás není překážkou vyšší cena a nejste příliš zakořeněni v jiném ekosystému, S7 či S7 edge by pro vás mohl být tou pravou volbou.

Zdroj coveru: Samsung.com

produkt
Smartphones
Sdílet
Ondřej Peroutka